May 19, 2014

College Honors Record 543 Graduates

Western Nevada College graduated 543 students at two commencement ceremonies on Monday, May 19, and Tuesday, May 20. The class of 2014 received a record 581 degrees and certificates.

Markleeville, Calif.
Associate of Applied Science - General Business
Cheryl E. Simmons

Morgan Hill, Calif.
Associate of Science
Lyle Alan McDougall

South Lake Tahoe, Calif.
Associate of Applied Science - Nursing
Carol Apodaca, Natalie Campbell Johnson

Associate of General Studies - Criminal Justice
William T. Church

Sacramento
Associate of General Studies
Kari Halen

Tracy, Calif.
Associate of Arts
Katelyn Bomar

White, Ga.
Associate of Arts - Deaf Studies
Stephanie Lynn Moyer

Boise, Idaho
Associate of Arts
Antonio Roque

Blue Diamond, Nev.
Associate of Arts
Connor Michael Klein

Carson CIty
Associate of Applied Science - Accounting
Mary E. Anguiano, Janet L. Carter, Kim D. Farrow, Leopoldo Franco, Catherine Elizabeth Greek, Desirae L. Munns

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
Jesse Kendall Barker, Erik Llamas Navarro, Joshua Rollings

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology
Christopher R. Maslow, Michael A. Sheldrew, James W. Vincent, Vernon David Wungnema Jr.

Associate of Applied Science - Construction Project Management
James Lucas

Associate of Applied Science - Criminal Justice
Joshua D. Tigh

Associate of Applied Science - Deaf Studies
Aubrey Ann Leen, Jennifer Lynn Robbins

Associate of Applied Science ��" Early Childhood Education
Karen Ann Klug, Mary Elizabeth Coker, Brenda Janet Rivera-Bravo, Kimberly Ellen Sanchez

Associate of Applied Science - General Business
Kathleen Sue Armstrong, Janet L. Carter, Rebecca Marie Clemensen, Cecelia Davi, Catherine Elizabeth Greek, Jason James Henkle, Charles Keller, Alicia Stimka

Associate of Applied Science - Graphic Communications
Angel Andraca-Garcia, Stevi Yvonne Goletto, Ariel Deanna Brittany Hobdy, Michael Keagy, Alice Page Murch Smith, Lindsay Anne Van Alyne

Associate of Applied Science - Information Technology
James Rocha

Associate of Applied Science - Law Enforcement Academy
Jose Garcia

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology
Michael J. Foley, Rory K. Fuller Jr., Mario A. Morris

Associate of Applied Science - Management
Robin Marie Hannah Cunningham, Kim D. Farrow, Jason James Henkle

Associate of Applied Science - Nursing
Sarah Allen, Ila M. Bottoms, Julie David, Jeffrey W. Delaski, Amanda Freeman, Nicole Marie Greenwood, Danielle Hemerson, Laura Ellen Pitman, Kelsey Selfridge, Ramona L. Smolenski, Elivette, Isabel Zambrano

Associate of Arts
Heather Dawn Anderson, April R. Arden, Cassandra Rose, Avendano, Alejandra Avila, Margarita M. Bautista, Laura Kate Borst, Jennifer Holly Bracamontes, Melissa Brinks, Angela Lynn Cannon, April Castaneda, Darcy Mae Clark, Christina Rashelle, Connell, Aaron David Dally, Shantell Alyce Davis, Grace Espinoza, William Frederick Evenden, Jennifer Ruth Evans, Nikka Lynn Filippi, Frizia Flores Hernandez, Greyson Stanley Friend, Kassandra Fuentes, Amairani M. Gonzalez-Meza, Kathleen Jo Graham, Delaney Anne Gunter, Stacy Fransina Halverson, Adam Paul Haney, James Randy Hardiman II, Michael J. Hunter, January Stephanie Hurlbert, Taylor Jo Keema, Jason Anthony Kerver, Daren Earl Kight, Aubrey Ann Leen, James Dalton Lewandowski, Rachael Link, Ryan Fletcher Livermore, Colleen G. Lombardo, Yadira Y. Lopez, Maria G. Magana-Avina, Sharlene Manriquez, Mary Elizabeth Matthews, Mandy Mary May, Tiana McAllister-Daggs, JoAnne McClure, Susana Elizabeth Melgarejo, Cathy Lynette Mello, Karen Moreno, Francisco R. Mosqueda, Jacob Kyle Nicholson, Mia Anne Orlando, Richard D. Panozzo, Shelby L. Price, Douglas G. Ritter, Denisse Guadalupe Rivera, Sarah Robinson, Danielle C. Rumbaugh, Shannon Marie Scott, Krysta Scripter, John Charles Sheldon, Kylie Nicole Shepherd, Steven Anthony Skonord, Monica Michelle Spraggins, Trevor Stocke, Alexandra Rachele Taylor, Bailee Taylor, Kylie Mills Vizzusi, Ryan David Wendt, Amanda Kathleen White

Associate of Arts - Criminal Justice
Mary Elizabeth Coker, Arnold Franky Flores Estrada, Giovanni Fonseca, Sierra Fowzer, Jason James Henkle, Sharon Maria Logue, Kari L. Lunger, Benjamin James Mallery, Erwin Rojas, Shawna Marie Rosky, Gary A. Touchton

Associate of Arts - Deaf Studies
Robbin Butterfield, Chase Andrew Fuller, Kelly Lynn Keefe, Ian David Knight, Kelsey A. Long

Associate of Arts - Fine Arts
Lynette M. Carlson, David Anthony Voight

Associate of General Studies
Wendy Beard, Duane Allan Bratsch, Michelle Carrette, Heather Louise Christensen, Matthew Wayne Cluff, Shantell Alyce, Davis, Doreen Engel, Aron Max Harvey, Rosemary Anne Helsing, Amanda Hood, Thomas Kirsch, Shannon Marie Krupp, Brittany Lewis, Ariana Miranda, Amber M. Newton, Nancy Parker, Donovan Prestella, Sharon Pearl Ravenelle, Yuri Rodiles, Shayna N. Ruybalid, Kaitlin Elaine Saucedo, Amy Marie Savage, Henry Serrano Jr., Lexine Joy Thompson, Gary A. Touchton, Trevor Robert Wilkie

Associate of Science
Larissa Anthia Chamousis, Jonathan R. Christensen, Rocio A. Cruz Larios, David Jason Dreyer, Harper Fife, Timothy David Galluzi, Kyle Gerber-Winn, Rachel Elizabeth Gross, Holly Leigh Harkins, Emilie Labadie, Jared Link, Kimberley Michele Mayes, Sharon Elizabeth Montiel, Anthony T. Reeves-Crouch, Tag E. Spikes, Matthew Ray Vallarino, Cesar Vega, Ryan James Walker

Associate of Science - Biological Sciences
Viviana Cortes-Ventura, Christopher Pierrott

Associate of Science - Engineering
Kevin Brandenburg, Darren Anthony Hughes, Nathaniel C. Rash

Associate of Science - Geosciences
David Castle, Shantell Alyce Davis, Lauren Kathryn Ely

Associate of Science - Mathematics
Amy Beth Barlow, Daniella L. Tecca

Bachelor of Technology - Construction Management
Janette M. Bloom, Don G. Boebel, Tammy J. Kinsley, Shon E. Nelson, Ricardo Salas

Certificate of Achievement - American Sign Language
Kelly Lynn Keefe, Aubrey Ann Leen, Brittany Lewis

Certificate of Achievement - Bookkeeping
Merlin E. Tryon

Certificate of Achievement - Business
Allison Danielle Ashton, Michelle Carrette, Cody James Quirk

Certificate of Achievement - Early Childhood Education
Marina Marie Diaz

Certificate of Achievement - Geographic Information Systems
Steven C. Tirre

Certificate of Achievement - System Administration Technician
Arvin Aguinaldo, Humberto R. Zaragoza

Crystal Bay
Associate of Applied Science - Nursing
Svetlana Chashchina

Dayton
Associate of Applied Science - Accounting
Rebecca Bustos
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
Brenda Michelle Tidwell

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology
William Shane Jones, Ian Oliver

Associate of Applied Science - Construction Project Management
Franklin Cruz

Associate of Applied Science - Criminal Justice
Carlotta May Collins

Associate of Applied Science - Deaf Studies
Michaelyn Jeanine Palamar

Associate of Applied Science - Early Childhood Education
Marie Elizabeth Wagner

Associate of Applied Science - General Business
Keith Boniface, Rebecca Bustos, Amanda Jones, Alejandra N. Leon

Associate of Applied Science - Graphic Communications
Amanda Rose Gildea

Associate of Applied Science - Information Technology
Matthew W. Chaney-Lampson

Associate of Applied Science - Management
Rebecca Bustos

Associate of Applied Science - Nursing
Jennifer Cavanaugh, Lisa L. Duncan, Ian Greenlee

Associate of Applied Science - Technology- Machine
Andrew David Boucher

Associate of Applied Science - Welding Technology
Joseph Davis Alton III, Joshua N. Fowler

Associate of Arts
Erick James Albertson, Arthur Duff Callan IV, Kimberly Cruz, Maria Celeste Diaz, Tiffany Douglass, Pedro Duenas, Mariah N.M. Flores, Jessica L. Flowers, Brian Gaab, Devin Galloway, Daniel Steven Garcia, Trishia Rochelle Haahr, Daniel L. Holley, Lavurne Elizabeth Jeffreys, McKenzie Kielty, Carie S. Lamkin, Magdalena Luz Landa Munoz, Alejandra N. Leon, Erin E. Mason, Mitzi Mueller, Jessica Ramirez Perez, Daniel Willis Schierholt, Monica Francesca Stephenson, Wendy Michael Tierney, Rebecca Anne Van Sickle, Jeremy Walkama, Scott M. Witter

Associate of Arts - Criminal Justice
Shanleigh Anne Brethauer, Jameson Gary Nelson, Samuel M. White

Associate of Arts - Deaf Studies
Brianna Marie Carr, Devin Galloway

Associate of Arts - General Studies
Amanda Rose Gildea, Trishia Rochelle Haahr, Jocelyn Marie Wood

Associate of Science
Jacob Donald Avendano, Roscoe L. Bower VII, Alex Knudson, Nhobelyn Mainit Kho, Raul Leon, Eric Waski

Bachelor of Technology - Construction Management-
Dustin Cheney, Charles Earle Horn, Anthony J. Whittington

Certificate of Achievement - American Sign Language
Mariah N.M. Flores, Michaelyn Jeanine Palamar

Certificate of Achievement - Bookkeeping
Rebecca Bustos

Certificate of Achievement - Business
Ana Karen Espinosa

Certificate of Achievement - Law Enforcement Aacademy
Brett John Bindley

Elko
Associate of Arts
Madison Gonzalez

Fallon
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
Michael Lynn Lakin

Associate of Applied Science - Early Childhood Education
Caitlin Anne Wright

Associate of Applied Science - General Business
David Hardin

Associate of Applied Science - Nursing
Seron Camille Bake, Jennifer F. Magana

Associate of Arts
LaRonda L. Atchison, Stephanie Renee Bishop, Leah Lorrayne Clark, Ashley Brianne Cole, Elizabeth Cole, Melissa Dawn Davis, Sofia Doiron, Brittany M. Esposito, Kaylee A. Hammond, Margaret A. Hernandez, Krista D. Llamas, Kimberly Victoria Moore, Marysol Murillo, Terry M. Rehkop, Teresa Jean Rockwell, Cecilia Valenzuela, Marissa Weaselboy, Jean Ellen Workman

Associate of Arts - Criminal Justice
Austin Shane Moller

Associate of General Studies
Joye E. Carey, Denise L. Mondhink, Michael L. Vogel

Associate of Science
Teresa Jean Rockwell, Rusty Coal Blackwater, James Houck

Associate of Science - Mathematics
James Angelo Clifford, Justin Thomas Smith

Certificate of Achievement - Business
Shawna-Deanne Finke

Certificate of Achievement - Customer Service
Jan Stotts

Fernley
Associate of Applied Science - Computer and Office Technology
Cindy Lea Lorenzo

Associate of Applied Science - Construction Project Management
Robert Joseph Meisner

Associate of Arts
Rebecca Sue Cross, Micki Joy Foss, Lonetta Spring Joy, Shannon Ross, Frank Soranno

Associate of General Studies
Cynthia Rae Evans, Alexys E. Gomoll, Krystina S. Jones, Lucas Lamont

Gardnerville
Associate of Applied Science - Accounting
Heather L. Coleman, Lisa Renee Thomas, Megan Catherine Vickers

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
John Rempt

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology
Quentin J. Blue Horse

Associate of Applied Science - Deaf Studies
Reba Marie Vessel

Associate of Applied Science ��" Early Childhood Education
Kathleen Jordan

Associate of Applied Science - General Business
Anneka Maria Bishow, Joni A. Box, Lisa Renee Thomas, Nick Verbanac

Associate of Applied Science - Machine Tool Technology
Paul Arthur Schnorbus

Associate of Applied Science - Nursing
Mackenzie Cole Bennington, Beverley Ann Campbell, Jenna Lauren Chaney, Rebecca Leah Cornell, Stacy Elaine Melhus, Rosella Abigail Moe

Associate of Arts
Morgan N. Barragan, Amberlee Brooks, Beverley Ann Campbell, Jeffrey D. Carlton, Rachel Cherry, Jorden Chizek, Stephanie Ferguson, Haley Noelle Fischmann, Melia Frazier, Mason Patrick Garry, Jessica Lee James, Sarah Elizabeth Jardine, Stephanie E. Lee, Derrol Duane McClintock, Brittnie Moore, Shawna Ann Pisciotti, Clay Dakota Sedgwick, Aundria Marie Williams

Associate of Arts - Criminal Justice
Lisa Mary Elisabeth Dye, Brandon J. Lewallen, Cole William Sonnemann

Associate of Arts - Deaf Studies
Shaylan Marie Murphy, Reba Marie Vessel

Associate of General Studies
Warren Tyrone Jeffers, Ellen Marquez, Shannon Sheree Matthews, Randolph Reid Miller, Fernando Ramos, Christine Rutherford

Associate of Science
Brittany Chanel Andrade, Carlos Ignacio Caro, Chelsea Cluff, David L. Griboski, Louis Obed Hernandez, Tim Johnston, Kyle Mathews, Joseph M. McDonald, Nohema Sanchez

Associate of Science - Mathematics
Curtis W. Bertucci, Daniel J. Gonzales, Mahin Quintero

Bachelor of Technology - Construction Management
Romaine Thomas Smokey III

Certificate of Achievement ��" American Sign Language
Bonnie Sue Jackson, Ellen Marquez, Reba Marie Vessel

Certificate of Achievement - Business
Katy Jo Knapp

Certificate of Achievement - Network Support Technician
Quentin J. Blue Horse

Certificate of Achievement - System Administration Technician
Quentin J. Blue Horse

Genoa
Associate of Arts - Criminal Justice
Lucila Martinez

Associate of Science
Luis Alberto Ordonez

Incline Village
Associate of Applied Science - Nursing
Edward N. Seymour

Lovelock
Associate of Applied Science - General Business
Matthew Fields, Jon Heimerdinger

Associate of General Studies
James K. Wheaton

MInden
Associate of Applied Science - Accounting
Lus Elena Cruz

Associate of Applied Science - Computer Networking Technology
Roberta Church, Kyle Andrew Hollingshead, Scott Steven Taylor

Associate of Applied Science - Graphic Communications
J. Renee Ekleberry, Jack Hollingshead

Associate of Applied Science - Information Technology
Lawrence Hollingshead

Associate of Applied Science - Management
Garrett Etchison

Associate of Applied Science - Nursing
Aidali Davalos, Karissa Ann Parra, Kathi M. Trethewey

Associate of Applied Science - Technology - Construction
Gregary Michael Coleman

Associate of Arts
Courtney Jackson, Megan Rae Laubert, Whitney Louie, Hannah Lin Myers, Crystal Olvera, Amanda C. Pace, Yesenia Pacheco Larios, Chantelle Smedick, Dwight Demetrius Starks, Elizabeth K. Watts

Associate of Arts - Criminal Justice
Michelle S. Day

Associate of Arts - Deaf Studies
Luke Alexander Schober

Associate of Arts - Fine Arts
Seena Drapala

Associate of General Studies
Coraleigh Ruth Bales, David Aymami

Associate of Science
Elana Ketchian, Guillermo Munoz II, Mitchell Guy Parra Jr., Alexandar Patrick Rollings, Matthew Colt Shaw

Associate of Science - Chemistry
Taylor James Clarke

Certificate of Achievement - American Sign Language
Hannah Lin Myers

Mound House
Associate of Applied Science - Computer Networking Technology
Cimarron K. Sam

Associate of General Studies
Joshua Dean Swall

Bachelor of Technology - Construction Management
Thomas Robert Baker

Certificate of Achievement - Network Support Technician
Cimarron K. Sam

Reno
Associate of Applied Science - Accounting
Teresa Regier

Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
Jazmyn Raedean White

Associate of Applied Science - Deaf Studies
Lyssa Marie Springer, Elizabeth D. Swanson, Jennifer Ann Updike

Associate of Applied Science - Nursing
Hillary Anne Anthony, Summer Lyn Black, Glenn Shapley, Nataliya Vasylyeva

Associate of Arts
Misty Lynn Campbell, Briana Day, Howard Hawk, Stephen Patton, Michelle J. Senour, Christian Stolo, Elizabeth D. Swanson

Associate of Arts - Deaf Studies
Catie Ardean Conrad, Gina Marie Nichols, Lyssa Marie Springer, Taylor M. Sundberg

Associate of Science
Jessica Marie Bird

Bachelor of Technology - Construction Management
Randy Contreras

Certificate of Achievement - American Sign Language
Lyssa Marie Springer

Certificate of Achievement - Machine Tool Technology
Daniel C. Patton

Schurz
Associate of Applied Science - Early Childhood Education
Rebecca Louise Benner

Silver City
Associate of Arts
Kelly Kotik

Certificate of Achievement - Retail Management
Loretta Leigh Brooks

Silver Springs
Associate of Applied Science - Automotive Mechanics
Matthew John Rex

Associate of Applied Science - Information Technology
Steven M. Vaughn

Associate of Arts
Jeana M. Lindsey

Associate of Arts - Criminal Justice
Edward Ellsworth Gant Jr.

Associate of Arts - Deaf Studies
Aidan Hernandez, Delaney Hernandez

Associate of General Studies
Mae Lynn Calmese, Tabitha Coughlin, Kayla McGill

Associate of Science
Mae Lynn Calmese, Joshua Larkin

Certificate of Achievement - Bookkeeping
Mae Lynn Calmese

Certificate of Achievement - Graphic Communications
Delton Pierson Jr.

Sparks
Associate of Applied Science - Criminal Justice
Brittany Frazier

Associate of Arts
Andrea Danielle Lee, Caroline McCarthy, Jill Seely

Associate of Arts - Criminal Justice
Chelsea Levi Aldridge

Associate of General Studies
Brian Richard Wisneski

Associate of Science
Cynthia Steele

Stagecoach
Associate of Applied Science - Early Childhood Education
DeAnn Marie Beach-Hills

Associate of Arts
Andria Florence Love

Associate of Science
RanDee Renee Gahr, Hannah Nicole Rowley

Associate of Science - Geosciences
Neama Krystal Johnson

Stateline
Associate of Applied Science - General Business
Kevin Walker Temple Jr.

Associate of Applied Science - Nursing
Ashley Daw

Associate of Science
Brehnan Robert Herrera, Kevin Walker Temple Jr.

Associate of Science - Geosciences
Lisa Marx

Sun Valley
Associate of Arts
Kimberly Mitchell

Virginia City Highlands
Associate of Arts
Virginia Celeste Curls

Virginia City
Certificate of Achievement - Computer Applications
Lisa C. Light

Washoe Valley
Associate of Applied Science - Early Childhood Education
Isabelle Eckert

Associate of Arts
Kasia McKay, Stacy Marie Ottenheimer, Rene Richardson

Associate of General Studies
Laura J. Sperry

Wellington
Associate of Arts
Jenna Marie Calloway, Ashley A. Spohn, Brittany Marie Williamson

Associate of Science - Engineering
Harald Hiroki Hervin

Yerington
Associate of Applied Science - General Business
Kelli Ann Day

Associate of Arts
Tori Rae Crowell, Daniela Sanchez

Associate of Criminal Justice
Ann Odette Martinez

Associate of General Studies
Shiloh M. Howell, Trinity Leigh Anne Thom

Astoria, Ore.
Associate of Arts
Conor Stuart Harber

Beaverton, Ore.
Associate of Arts - Criminal Justice
Corey A. Pool

Associate of General Studies
Bradley Ernest Madeira

Carlton, Ore.
Certificate of Achievement - 911 Dispatch Communications
Jennifer L. Russell

Forest Grove, Ore.
Associate of Arts
Jacob Bennett

Cypress, Texas
Associate of Arts
Gayathri Sivathevan

Clinton, Utah
Associate of General Studies
Ashley M. Gleason

Draper, Utah
Associate of Arts
Alex Fife

Huntsville, Utah
Associate of Arts
Samuel Hall

Orem, Utah
Associate of Arts
Heather Kelani Septon

Hampton, Va.
Associate of Applied Science - Machine Tool Technology
Arthur D. Gray

Battle Ground, Wash.
Associate of Applied Science - Accounting
Laurie Ann Coughlin

Bremerton, Wash.
Associate of Arts
Cyrene N. Carver

Cheney, Wash.
Associate of Arts
Jeremy Joseph Alderman

Edgewood, Wash.
Associate of Arts
Joseph R. Crunkilton

Kent, Wash.
Associate of Arts - Fine Arts
Kristen A. Fabry

Moses Lake, Wash.
Associate of Arts
Jennifer Anne Schober

Olympia, Wash.
Associate of Arts
Spenser Kyle Dorsey, Tanner Allen Nielsen

Tacoma, Wash.
Associate of Arts
Rayne Raven

Woodinville, Wash.
Associate of Arts
Spencer Harrison Greer

Links

For additional information, please contact:
WNC Information and Marketing Services
2201 W. College Parkway
Carson City, NV 89703
Phone: 775-445-3234
Fax: 775-445-3198
E-mail: info_desk@wnc.edu


© 2017 Western Nevada College
Privacy Policy | Important Notices | Title IX | WNC en Español | Home
Information: 775-445-3000
General Questions: info_desk@wnc.edu

Close